După o lună de la moartea lui Victor Spirescu, cunoscut drept primul român care a „invadat” Marea Britanie, poliția britanică cere ajutor.
Pe 15 ianuarie, în timp ce se întorcea acasă, românul Victor Spirescu a fost implicat într-un accident petrecut pe A422, lângă Newport Pagnell, Buckinghamshire, la ora 4 dimineața.
Tânărul se afla la volanul maşinii sale, un Mitsubishil Galant, când a pierdut controlul volanului și s-a răsturnat de mai multe ori. El a murit pe loc, în timp ce prietenul lui a suferit răni ușoare.
La o lună după accident, ofițerul care se ocupă de anchetă, Naomi Hames, a anunțat că a fost identificat un martor cheie, însă a cerut ajutor tutoror celor care ar putea oferi informații despre tragedie.
“Vrem să mulțumim publicului pentru sprijinul acordat în răspândirea apelului nostru pentru ajutor. Putem anunța că martorul pe care îl căutam a fost găsit.
Dorim totuși să cerem oricui deține informații despre acest accident să se prezinte la poliție.
Oricine a fost martor la acest accident este rugat să sune la 101 și să ceară la numărul 104 15/1.”, este apelul făcut de Naomi Hames, potrivit Observator.tv.
Un bărbat de 25 de ani, din Milton Keynes, a fost reținut în urma suspiciunii că ar fi provocat accidentul în care a murit românul Victor Spirescu. Acesta a fost însă eliberat ulterior.

















































