Atunci când ai o pasiune adevărată rezultatele sunt excepționale, la orice vârstă! O dovedește și o copilă din Târgu Mureș, care la 13 ani este campioană mondială la dans acrobatic.
România se poate lăuda cu copii extrem de frumoși și talentați! Trebuie doar profesori dedicați să îi îndrume, de părinți care să îi sprijine și de oameni care să îi aprecieze la adevărata lor valoare!
Potivit Observator.tv, Monica Duca este unul dintre puținii copii din țara noastră care au dus tricolorul tocmai în Canada. Acolo micuța noastră a demonstrat, în faţa a opt mii de concurenţi, că este cea mai bună din lume atunci când vine vorba de precizie şi flexibilitate în mişcări.
“Nu mă așteptam la un asemenea titlu, e foarte, foarte important pentru mine și pot să zic că mă simt ca un star, ca o vedetă”, a declarat Monica pentru Observator.tv.
Monica Elena Duca este legitimată la Club Together Dance Târgu Mures din vara anului 2013 și elevă la școala „Tudor Vladimirescu” din Târgu Mureș. Micuța are deja un palmares impresionant ”: 29 de trofee şi 37 de medalii la concursuri naționale şi internaționale.

Monica spune că secretul pentru rezultatele sale foarte bune stă în ambiție. Ea a recunoscut că pentru a face perfomanță ai nevoie de elasticitate, dar trebuie să muncești mult și să ai o îndrumare potrivită din partea antrenorului.
Iar pe lângă antrenamentele zilnice de la club, micuța nu lasă o zi să treacă fără să se antreneze și acasă!

Micuța campioană nu vrea să se oprească aici. Vrea să ajungă la facultatea de sport și să devină antrenoare de gimnastică.

















































