Traian Băsescu: Motivul pentru care șefa DNA ar trebui schimbată cât mai repede

Foto: Express de Banat

Liderul PMP, senatorul Traian Băsescu, este de părere că Direcția Națională Anticorupție trebuie să se reabiliteze din punct de vedere al credibilității, iar în acest sens trebui făcute schimbări! 

„Trebuie spus foarte clar că urgenţa numărul unu în momentul de faţă, în ceea ce priveşte DNA-ul, este reabilitarea credibilităţii instituţiei, pentru că au avut atâtea eşecuri în ultima perioadă încât ceva trebuie să se întâmple acolo”,  a declarat Traian Băsescu.

„Trebuie adus DNA-ul măcar la nivelul şi credibilitatea pe care le avea în timpul lui Morar, când nu prea plecau dosare fără probe consistente (….) Ce se întâmplă acum, cu dosarele, în ultima perioadă, este inacceptabil”, a mai spus fostul președinte al României.

De ce ar trebui schimbată Laura Codruța Koveși

Liderul PMP a mai afirmat că, în opinia sa, şefa DNA, Laura Codruţa Kovesi, ar trebui schimbată.

„Mi-e foarte greu să vă spun ce decizie va lua preşedintele. Dacă ţine la instituţie ar trebui să o schimbe destul de repede„, a mai precizat Băsescu.

Totodată, potrivit Agerpres, fostul şef al statului a acuzat-o Laura Codruţa Kovesi că a minţit într-o declaraţie acordată Euronews, în care ar fi spus că, prin modificările legilor justiţiei, procurorii au fost subordonaţi politic, când de fapt este întărită independenţa magistraţilor.

Tu ce părere ai? Ar trebui sau nu să rămână Laura Codruţa Kovesi în fruntea DNA? Scrie-ne părere ta la „Comentarii”. 

Facebook Comments