Acesta este agresorul poliţistului atacat în timpul unor percheziții. L-a atacat pe Ciprian cu sabia, rănindu-l grav

agresor politist

Un grav incident s-a petrecut în această dimineață în timpul unor percheziții la interlopi din Suceava, unde poliţistul Dan Ciprian Sfichi a fost atacat cu o sabie.

Polițistul a fost transportat în stare foarte gravă la spital, cu leziuni la mâini şi cap, urmând să fie transferat de urgenţă cu elicopterul la un spital din Bucureşti. Acesta se află acum în comă indusă.

Agresorul polițistului este un mai vechi cunoscut al oamenilor legii.

Alexandru Huţuleac, bărbatul care l-a lovit, în această dimineaţă, cu o sabie în cap pe agentul şef adjunct de poliţie Dan Ciprian Sfichi, de la Serviciul pentru Acţiuni Speciale Suceava, în timpul unor percheziţii, a fost arestat în iulie anul trecut după o amplă acţiune a DIICOT împotriva unei reţele de traficanţi de droguri, scrie Observator.tv.

În vârstă de 38 de ani, Huţuleac el a fost eliberat din arest în octombrie 2016, fiind o scurtă perioadă sub control judiciar, măsură ridicată ulterior.

Agentul şef adjunct de poliţie Sfichi Dan Ciprian, de la Serviciul pentru Acţiuni Speciale Suceava, a fost rănit cu sabia în timpul unor percheziţii, la Rădăuţi, în legătură cu droguri.

Polițiștii a fost stabilizat de către medicii de la spitalul din localitate şi a fost transportat la spitalul din Suceava, pentru o evaluare medicală complexă.

Citește și: Un poliţist este în comă, după ce a fost atacat cu sabia în timpul unor percheziţii. Poliţia Română: ”Să ne rugăm pentru Ciprian!”

politist ranit Suceava

”El a fost transportat la spitalul din Suceava unde este supus unei evaluări medicale aprofundate. Specialiştii de la Departamentul Pentru Situaţii de Urgenţă din MAI monitorizează situaţia şi dacă se va impune o intervenţie neurochirurgicală, colegul nostru o să fie transportat la un centru medical universitar.

De asemenea, un elicopter SMURD este pregătit de intervenţie, pentru cazul în care va fi nevoie”, au transmis reprezentanţii MAI, care au mai anunțat că agresorul a fost reţinut.

Dacă se va impune o intervenţie neurochirurgicală, poliţistul va fi transportat într-un centru universitar, un elicopter SMURD fiind pregătit să intervină, scrie Observator.tv.

Facebook Comments